Mai alguses toimus Belgias Pajottenlandis Senne`i jõe orus traditsiooniline lambicut tutvustav üritus Tour de Geuze, mis esimest korda oli organiseeritud kahepäevasena. Võib olla otsustasid korraldajad ülesse näidata ülimat lahkust just seetõttu, et 2017 aastal möödus Tour de Geuze`si sünnist ümmargused kakskümmend aastat.

Alates 1997 aastast avavad lambicut valmistavad pruulikojad iga kahe aasta tagant oma uksed, et huvilised saaksid astuda üle läve ning korraks kiigata sellesse saladuslikku maailma, millest tänaseks päevaks on järgi jäänud üks väike ent väga silmapaistev killuke.

Mis on HORAL?

Tour de Geuze`i korraldab HORAL ehk Hoge Raad voor Ambachtelijke Lambikbieren, mis maakeeli tähendab Traditsiooniliste Lambicute Kõrgemat Nõukogu. Nõukokku kuuluvad Boon, Oud Beersel, 3 Fonteinen, De Heeren van Liedekercke, De Lambiekstoempers, Girardin, De Oude Cam, Lindemans, Hanssen, The Gueuze Society, De Troch, Mort Subite, Tilquin, Timmermans.

Cantillon

Miks ei ole nende nimede hulgas Cantilloni? Jean van Roy arvates ei ole vajalik sõlmida liite pruulikodadega, kelle toodangust moodustab traditsiooniline lambic ainult ühe protsendi. Nimesid nimetamata võib öelda, et sellised pruulikodasid organisatsioonis leidub. Lisaks ei soovi ta kasutusele võtta traditsioonilise lambicu märgist ehk Oude. Põhjused on pigem proosalised. Nimelt peaks Jean muutma hakkama aastakümneid kasutusel olnud õllede nimesid ja silte. Ta eelistab kasutada sõna gueuze ning leiab, et hoopis magustatud ning kontsentraadiga lambicute valmistajad peaksid oma pudelitel mittetraditsioonilistest valmistusviisidest ja meetodistest kuidagi teistmoodi teada andma.

Hoolimata pisikestest erimeelsustest ning puuduvast liikmestaatusest saavad HORAL ning Cantillon hästi läbi. Lambicuvalmistajate gild on ikkagi üks küllaltki väike ringkond inimesi, kes kõik omavahel vähemal või rohkemal määral kokku puutuvad.

Uued lambicud

Kahekümnenda Tour de Geuze`i aastapäeva auks tuli välja mitmeid eripruule, millest kaks eelmisel nädalal ka Eestisse jõudsid. Õllegaleriil on väga hea meel, et meie käsitööpruulide austajatel on võimalik nautida HORAL Megablend 2017 aasta väljalaset ning Oud Beerseli pruulikojas valmistatud Vandervelden 135 gueuze`i.

Horal Megablend 2017

Megablend 2017 on segu 3 Fonteineni, Booni, De Oude Cami, De Trochi, Hanssensi, Lindemansi, Oud Beerseli, Tilquini ja Timmermansi noortest ja vanadest lambicutest. See on saadaval ainult 750 milliliitristes pudelites.

Pudelit avades olid ootused juba kõrged. 2015 aasta versioon samast õllest on kindlasti gueuze`ide kõrgklass. Väljavalatuna on 2017 versioonil peaaegu oranži karva, pisut merevaiku meenutav värvus. Üle keskmise valge pea vajub üpris kiiresti pisikeseks vahuringiks ümber klaasi sisemuse.

Juba paarikümne sentimeetri kauguselt on tunda gueuze`ile eriomast aroomi. Nina klaasi pistes hakkavad mängima maalähedased, hästi kergelt ürdised, pisut vürtsikad noodid koos tammisuse, happelisuse, kerge sõnniku ning tsitruselistega. Järelmaitses domineerib maalähedus, mis on ka mõistetav, arvestades, et tegemist on ikkagi võrdlemisi noore joogiga.

Eriliseks teeb joogi aga selle tekstuur. Saavutatud on hästi kergelt siidjas ning pisut rohkem kui väga kerge keha.

Õllegalerii soovitus on degusteerida praegu koos seltskonnaga üks pudel ning teine ning kolmas jätta keldrisse oma aega ootama. 2015. aasta Horal Megablendi näitel võime öelda, et ka 2017 aasta väljalase on aastate pärast vägagi üllatusvõimeline.

Oud Beersel Oude Geuze Vieille – Vandervelden 135

Teine Tour de Geuze`i ajal ilmunud eriväljalase pärineb Oud Beerseli pruulikojast ning on valmistatud tähistamaks pruulikoja 135 aasta sünnipäeva. Kuni 2002 aastani kandiski Oud Beersel hoopis selle asutaja Henri Vanderveldeni nime. Sellest tulenevalt ka majesteetliku gueuze`i nimi.

Vandervelden 135 gueuze`i valmistamiseks on kasutatud 1-aastast lambicut, mis küpses Toskaanast pärit Brunello di Montalcino veini vaatides. Teise komponendina kasutati 3-aastast lambicut, mis küpses Oud Beerseli enda suurtes vaatides ehk foeder`ites.

Õlu on väljavalatuna merevaigukarva värvusega. Ilus valge pea on püsiv. Aroomis on tsitruselisi, puuvilju, maalähedust, happelisust, kergelt puitu ning kerget vürtsikust. Esmamekk on kergelt tsitruseline, happeline ning tammine. Esile tõusevad ka puuviljased noodid. Lõppmaitses on puidusust ning punasele veinile omaseid tanniine, mis muudavad suutunde veiniselt kuivaks.

Erilist tähelepanu soovitakski pöörata just lõppmaitsele, milles annab tunda noore lambicu küpsemine veinivaatides.

Loomulikult on Vandervelden 135 väga heas tasakaalus ning kergesti joodav.

Õllegalerii loodab kindlasti kohal olla järgmisel Tour de Geuze`il. Peagi saame ehk teieni tuua veelgi häid uudiseid traditsiooniliste lambicute vallast.

Vaata lisaks ka videotutvustust Vandervelden 135 geuze`ist:

Tour de Gueuze`i eelajaloolistel radadel käimiseks soovitame vaadata pisut vanemat Beer Treki ülevaadet lambicu pruulikodadest. Muuhulgas leidub kaadreid ka Henri Vandervelden II, kes toimetas Oud Beerselis enne praeguseid omanikke.