Väikene Gooik on peaaegu alati vaikne. Hajaasustusega linnakesse viivate kitsaste munakiviteede järgi võib oletada, et elevust tekitavad siin ehk aeg-ajalt toimuvad jalgrattavõistlused. Muul ajal peegeldab see Pajottenlandi nurgake natüürmordile omast staatikat, millest väljumiseks peab süübima selle näilise seisaku pealispinna alla.

Ōllegaleriil on olnud au Gooikus viibida seetõttu, et seal asub juba 1997 aastast Geuzestekerij De Cam. Selle fakti teada saamine millalgi 2015 aasta lõpus murdis meie jaoks juba eos igava külaidülli, mis meid hiljem Belgiat külastades justkui ees pidi ootama.

Geuzestekerij ei tähenda pruulikoda, vaid päris otse tõlgituna gueuze’i maja. Selle asutas Willem van Herreweghen, kes töötas Palmi pruulikoja tootmisjuhina. Projekti toetasid ka Armand Debelder 3 Fonteinenist, Frank Boon ning Gooiku linnapea. Kojale leiti vääriline asukoht – samas hoonekompleksis on õlut valmistatud juba 1705 aastast saati. Tervelt neli aastakümnet ei olnud uut tulijat lambic-tüüpi õllede valmistajate hulka lisandunud. Seega oli De Cami sünd lambicukultuuri mõistes väga suur asi. Vahest sel põhjusel külastas hiljem De Cami koda ka Belgia kuningas.

Esimene omanik jäi De Camiga seotuks kolmeks aastaks, misjärel võttis koja üle Armand Debelderi üks õpilasi, ametilt pruulmeister, Karel Goddeau. Karel segab De Cami lambicuid kokku tänaseni. Tegemist on äärmiselt pühendunud, lahke ning kirgliku inimesega, kes kannab edasi erinevaid lambicukultuuriga seonduvaid traditsioone ainult talle omase karismaatilisuse ja nüansirikkusega.

Kõik Kareli poolt valmistatud õlled on rangelt traditsioonilised – see tähendab, et lambic-tüüpi pruulide koostisosad, retseptid, valmistamismeetodid ning töövõtted on kõik aastasadade jooksul välja kujunenud. Karel on õppinud aamissepaks. Seega tunneb ta vaatide parandamise kunsti ning saab neid kasutada korduvalt. Lambicu põhja ehk worti ostab De Cam Boonilt, Girardinilt ja Lindemansilt.

De Cam on üks väiksemaid traditsiooniliste lambic-tüüpi õllede valmistajaid Belgias. Aastas valmib ning saab pudelisse pandud 250 hektoliitrit õlut. De Cam kuulub HORAL-i liikmeskonda. Lambic.Info andmetel kasutab Karel Pilsner Urquelli vanu, tuhandeliitriseid vaate. Aeg-ajalt on Karel krieki lisanud kuulsaid Schaarbeekse kirsse, mis pärinevad tema tädi ja onude maadelt. Suuremate koguste puhul või tooraine puudusel aitab Karelit marjadega sageli Frank Boon, kelle kirsid on Poola päritolu.

Äsja avaldas Karel oma Facebooki kontol tõlgenduse sellest, mis asi on geuze, kuidas seda valmistatakse ning serveeritakse. See tõlgendus annab natuke aimu, mida tähendab Kareli jaoks traditsioonilisus. Samas, nagu ta ise ühes kommentaaris ütles, siis igasugune määratlemine on lõputu vaidlus.

    • On ainult üks Geuze ja see on Oude Geuze.
    • Geuze ei ole pruulitud, vaid kokku pandud noorest ja vanast lambicust.
    • Suhkru ja pärmi abil kääritamine ei ole metsiku pärmiga kääritamine ehk spontaanne kääritamine. Spontaanne kääritamine ei toimu inimese sekkumise tagajärjel, vaid lambicupõhi kääritatakse suures jahutusbasseinis ehk koelschipis. Kääritamise käivitab puidust vaatidel, maja seintel ning mujal asuv mikrofloora. Kääritusprotsessi inimene ei sekku.
    • Geuze`i pudelisse panemisel ei kasutata õhukesest klaasist, kergeid pruune või rohelisi pudeleid.
    • Geuze ei panda müüki kunagi neli nädalat pärast pudelisse panekut nagu seda tehakse enamasti pinnakääritusmeetodil valmistatud õlledega. Geuze`i pakutakse, kui see on vähemalt aasta pudelis seisnud või kolm aastat pärast esimese talvise lambicu pruulimist.
    • Geuze`i ei panda vaati või keykegi . Soovitud komplekssus jääb saavutamata, kui noorele lambicule lisada juurde süsihappegaasi või hoida seda soojas ruumis.
    • Geuze`i ei magustata ega kuivhumaldata.
    • Geuze ei ole filtreeritud ega puhastatud. Geuze`i serveeritakse seetõttu pehmetest korvidest tehtud korvist. Pärmine pudeli alumine pool maitseb oluliselt mõrkjamalt kui Oude Geuze ise. Seega ei ole kunagi mõistlik kõndida, teha samme või ületada takistusi pudel käes. Ideaalis tuleks geuze`i serveerida koja lähedal asuvas keldris. Täidetud klaasiga võib liikuda kuhu iganes.
    • Geuze`i ei säilitata külmkapis, vaid keldris.
    • Geuze`i juuakse heas seltskonnas seitse aastat pärast selle pudelisse panemist.

Kareli poolt kokku segatud lambicutest on Eestis võimalik maitsta klassikalist Oude Geuze`i. Igaühel on võimalus kunagi seda teha ka Kareli reeglite järgi, kui selleks kannatust peaks jaguma. Puuviljadega lambicutest jõudsid seekord Eestisse nektariinidega õlle Nectarine Lambiek ning Ardennidest korjatud metsikute mustikatega Wilde Bosbessen.

Mõnikord on hea, kui kohad ja asjad, millest me aeg-ajalt eemaldume jäävad täpselt samasuguseks nagu nad viimati olid. Kareli segatud lambicud ei vea ses mõttes mitte kunagi alt. Neis võib peegelduda teatud mõttes samasugune natüürmordile omane staatilisus nagu Gooiku puhul, kuid tõelise kultuurikihi ja väärtuse loovad ikkagi kaasteelised, kellel on oma arvamus ning mis peamine – maitsemeeled.