Oud Beersel on kireva ajalooga pruulikoda, mis asub väikeses Beerseli linnas Flaami Brabandi regioonis. Nagu ka mitmete teiste pruulikodade puhul, asetseb Oud Beersel idüllilises Belgia väikelinnas, kuhu turistina satutakse eelkõige põhjusel, et soovitakse maitsta suurepärast õlut. Võimalusel räägitakse juttu pruulmeistriga ning tutvutakse ajaloolise hoonega, mis juba 135 aastat on olnud kasutusel kui pruulikoda.

Brüsselist Beerselisse reisida ei ole raske. Oud Beerseli külastamiseks ei kulu aega rohkem kui pool päeva. Lisaks tootmisruumidele on Oud Beerselil ka oma maitsmisruum ning õllepood, kus tavaliselt leidub ka natuke vanematest aastakäikudest pärinevaid Oud Beerseli lambicuid.

Oud Beerseli lugu

Pruulikoja asutas 1882 aastal Henri Vandervelden, kes pärandas selle oma pojale Egidiusele, kes omakorda andis selle üle oma pojale Henri Vandervelden Teisele. Henri Vandervelden Teist võib näha vanemates lambicukultuuri tutvustavates filmides, mille katkendid on leitavad ka Youtube`ist.

1991. aastal otsustas Henri Vandervelden II minna penisonile. Tema poeg Hubert ei olnud huvitatud pruulmeistrikarjäärist. Siiski jäi õllevalmistamise traditsioon perekonnas elama, sest Oud Beerseli võttis üle Henri nõbu Danny Draps. Danny suutis pruulikoda vee peal hoida natuke rohkem kui kümme aastat, misjärel otsustas selle lõplikult sulgeda. Henri Vandervelden II ei jäänud aga ka vanuigi pealtvaatajaks ning otsis rohkem kui kolm aastat aktiivselt Oud Beerseli pruulikojale uut omanikku. Käed löödi ambitsioonika noore pruulmeistri Gert Cristiaensiga, kellega liitus peagi tema isa Jos.

2005. aastal toimus pruulikoja taasavamine. Esimest korda pärast pikemat vaheaega sai kaasaegset ent traditsioonilist Oud Beerseli gueuze`i ja krieki proovida 2006. aastal. Suur roll pruulikoja ellujäämises oli ka Frank Boonil, kes aitas juba Henri Vandervelden Teist linnaste humalatega ning kirssidega, hiljem aga saatis pruulikoja inventari tarbeks varuosi, samuti oli ta nõus pärast käsitsi pudeldamise majanduslikult ebaefektiivseks muutumist seda tegema oma tehase liinidel.

Quo vadis?

Tänaseks on Gert ja Jos sisuliselt taastanud Oud Beerseli ajaloolise hiilguse ning toonud tema nime tagasi traditsiooniliste lambicupruulikodade pildile. Oud Beerselis on alati au sees olnud traditsioonid, kuid samas ka põhjalikus, mis tähendab, et lambicuvalmistamise protsessi uuritakse kaasaegsete teaduslike vahendite ning meetoditega, et aru saada selle müstilise õllestiili valmimise kõikidest nüanssidest, mis sageli on olnud pelgalt pruulmeistri tunnetuse küsimus mitte aga kirjeldatud ning teadlikult korratavate kindlate tegevuste jada.

Pruulikoja omanikud on otsustanud hakata rajama ka kirsiaeda, et valmistada oma enda aia marjadest kuulsat Schaarbeekse krieki.

Oud Beerseli õlled Eestis

Seni on Eesti käsitööõllesõbral olnud võimalik maitsta Oud Beerseli õllevalikust klassikalist gueuze`i ning krieki. Samuti 2014. aasta vintaaž-gueuze`i. Lisaks šampanjapärmiga kääritatud kirsilambicut ja vana lambicut Bzart seeriast. Vaadis on siin-seal voolanud 12-kuud vana segamata lambic. Magusamate hapuõllede sõpradel tasub kindlasti proovida vaarikatega pruulitud Oud Beersel Framboise`d. Hooajalistest lambicutest on saadaval ka kreekapähklitega pruulitud Green Walnut. Pruulikoja juubelit tähistati Tour de Geuze`i raames välja antud gueuze`iga Vandervelden 135, mille segamisel kasutati Bruno di Montalcino veinivaatides laagerdunud ühe aastast ning Oud Beersel kahe aastast lambicut. Oud Beerselis valmistatavatest teistest õlledest oleme pakkunud Bersalis Triple Oak Age`i, mille põhjaks on Bersalis Triple. See õlle küpses 16 kuud Chateauneuf du pape punase veini vaatides ning seejärel ka lambicu vaatides.

Õllegaleriil on väga hea meel edastada suurepäraseid uudiseid. Peagi on jõudmas Eestisse täiesti uued Oud Beerseli lambicud. Juba peagi saab maitsta Oud Beerseli Farot, mille valmistamiseks on välja valitud Oud Beersel enda lambicud, kuhu on lisatud kommisuhkrut. Kommisuhkur lisatakse kuid enne pakkimist, et lasta pärmil suhkrut süüa, et Faro ei oleks enam magus vaid hapu.

Teine küllaltki vähelevinud ning uus õlle, mis hakkab saadaval olema vaadist on Kriekenlambiek. Erinevalt kriekist, mille puhul kasutatakse ainult noort lambicut ja kirsse, lisatakse Kriekenlambiekile ka vana lambicut, et anda sellele soovitud maitset. Kriekenlambiekile ei lisata grammigi suhkrut ning samuti puuduvad sealt igasugused kunstlikud lisa- ja säilitusained.

Varasemalt on nii mõneski käsitööõllebaaris olnud võimalik nautida Oud Beerseli Oude lambieki. Seni on tegemist olnud 12 kuud vana lambicuga. Nüüd on Oud Beersel meile pakkunud aga 20 kuud vana Oude Lambieki, mis võimaldab hapuõllesõpradel võrrelda eristaadiumis olevate lambicute aroomi- ja maitsenüansse.

Oud Beersel on pruulikoda, mis alles hakkab nautima raske töö vilju. Pruulikojaga taga seisavad võitlejahingega inimesed, kes soovivad viia Belgia lambicukulturi uude kuldajastusse. Tundkem rõõmu, et vaatamata keerulistele aegadele pärast sajandivahetust on Oud Beersel suutnud ellu jääda. See fakt on julgustus ka nendele õllemeistritele, kes praegu alles kaaluvad võimalust hakata uuesti oma kodukohas valmistama traditsioonilist gueuze`i ja krieki.