Raske on arvata, millisel positsioonil paikneks De Struise legendaarseim Russian imperial Stout Black Albert Ratebeeri tippude nimekirjas, kui see edetabel kajastaks näiteks viitesada parimat õlut imperial stoutide kategoorias. Viiekümne hinnatuima hulgast Musta Albertit ei leia. Kui nüüd päris aus olla, siis see fakt iseenesest oluline polegi. Tähtis on hoopis see, et Black Albert on lõpuks Eestisse jõudnud.

Struise krutskeid täis pruulmeistrid valmistasid Black Alberti esialgu Lovellis Maine`i osariigis asuva Ebenezeri pubi jaoks. Ebenezer ei ole lihtsalt pubi, vaid tegemist on mitmeid aastaid BeerAdvocate ajakirja poolt Ameerika Ühendriikide parimaks õllekohaks valitud restoraniga, kus igapäevaselt voolab vaadist kolmkümmend viis erinevat sorti Belgia õlut, millele lisandub rohkem kui 700 nimetusega pudelimenüü. Seega ei olnud juhuslik, et õlle valmistamisel ei tehtud mitte mingisuguseid järeleandmisi. 2007. aasta augustiks oli sündinud midagi sellist, mille kohta Struise pruulikoda ise on öelnud, et see ei ole õlle, vaid pigem kogemus.

Black Albert on eelkõige kogemus seetõttu, et toob Struise pruulmeistrite arvates esmasel maitsmisel näole kerge naeratuse. Seetõttu otsustasid nad anda sellele kogemusele nime Belgia kuuenda kuninga Albert II järgi, kes oli rahva seas tuntud ka kui „naerev kuningas“.

Black Albert on kahtlemata De Struise üheks signatuurõlleks Pannepot seeria kõrval. Materjal on suisa nii hea, et see on põhjaks mitmesugustele teistele De Struise legendaarsetele õlledele nagu Cuvee Delphine, mis sai oma nime Albert II tütre Delphine Boȅli järgi, samuti paljudele esimese ja teise põlvkonna Black Damnation seeria väljalasetele.

Black Albert on niivõrd universaalne tumeaine konstant De Struise pruulikoja ajaloos, et ilmselt võib selle erinevaid segusid või peenemate kangemate alkohoolsete jookide jaoks mõeldud tammevaatides laagerdunud interpretatsioone maitsta ka tulevikus.

Kummalisel kombel jõudis Black Albert Õllegalerii liikmeteni samuti kõigepealt oma erinevates metamorfoosides ning alles siis puhtal kujul. Teatud perioodidel aastast on Black Albert Euroopas küllaltki hästi saada, kuid siiski tekivad erinevate aastakäikude vahele piisavalt pikad augud. Seega soovitame pikaks talveks seda pimedust endale keldrisse varuda, et sealt siis naeratus näol jälle maa peale tulla.

Igal juhul oleme uhked ja tänulikud võimaluse eest jagada kogemust nimega Black Albert Eesti õllesõpradega. Hing peab ikka vahel krutskeid täis saama. Proosit!