3 Fonteinen`i pruulikojal on olnud alati ambitsioon valmistada ise lambicut. Kuigi lambicut pruulis juba kaasaegse 3 Fonteineni pruulikoja asutaja, praeguse peapruulmeistri ja pruulikoja omaniku Armand Debelderi isa Gaston, siis märgilisema tähendusega perioodiks 3 Fonteineini lambicu pruulimise ajaloos tuleb lugeda eelmise sajandi üheksakümnendate lõppu, mil Armand liisis automatiseeritud pruulimissüsteemi. Esimest korda valmistas Armand 3 Fonteineni lambicut 1999. aastal. Selle sammuga sai tol hetkel 3 Fonteinenist üle pikkade aastate üks esimesi pruulikodasid, kus hakati valmistama taas traditsioonilist lambicut.

Pärast suuri pingutusi noil aegadel, mil lambic-tüüpi õlled ei olnud isegi Belgias populaarsed, tuli Armandil üle elada veel üks katsumus, mis võinuks pruulikojale saatuslikuks saada. Vea tõttu lao kliimaseadmes kaotas 3 Fonteinen peaaegu kaheksakümmend tuhat pudelit lambicut. Õllekultuuri ajalukku on see sündmus läinud kui „termostaadi intsident“. Kõiki selle õnnetu juhtumi asjaolusid detailselt analüüsimata võib nentida, et ka pruulikoja varude sisuline hävimine ei takistanud Armandil natuke aega hiljem loomast gueuze`i, mis sisaldas eranditult 3 Fonteineni lambicuid. Sündis Cuvee Armand & Gaston, millest tänaseks on saanud pruulikoja hea tervise ning elujõulisuse sümbol.

Gueuze`ile, mille valmistamise motiivide igast aspektist õhkub ajaloolisust nagu igast lambicu pruulikojast õhkub ainult lambicule omast veinilikku tammist kõdu, leiti täpne ja sobiv nimi. Selles peegeldub eelkõige 3 Fonteineni pruulikoja lambicu valmistamise ajalugu ning traditsioonid.

Esimest korda ilmusid Cuvee Armand & Gastoni pudelid avalikkuse ette 2016 aasta juunis. Õlu pandi pudelisse juba 2015 aasta sügisel ja talvel. Esimene väljalase sisaldas 3 Fonteineni 2013, 2014 ja 2015 aastal valmistatud lambicuid ning oli saadaval 750 ja 375 milliliitristes pudelites. Ainult 30% kõikidest pudelitest oli mõeldud ekspordiks. Eestisse jõudis see ikooniline jook nii väikestes kui ka suuremates pudelites 2016. aasta juulis.

2016/17 hooaja Armand & Gastoni esitlus toimus 2017 aasta Tour de Geuze`i ajal. Teisest väljalaskest on seni Eestisse jõudnud 750 milliliitrised pudelid. Müüki jõudsid need piiratud koguses käesoleva aasta kesksuvel. Täpsuse huvides olgu ära märgitud, et mõlema hooaja pruulid on pandud ka 1,5 liitristesse magnum-tüüpi pudelitesse, millest teatud hulk müüdi maha pruulikojas Open Beer Days raames piiranguga üks pudel inimese kohta.

Mil moel aga peegelduvad ajalugu, traditsioonid ja väärikus Armand & Gastoni omadustes? Kui eelmisel aastal tuli degusteerimist alustada äärmise ettevaatlikkusega, et see kompromissitu ja kuninglik vedelik ikka pudelis püsiks, siis teise väljalaske puhul ei ole Õllegalerii meeskond, kohalikud käsitööõllesõbrad ega ka hapuõllede fännid laiast maailmast selliseid ootamatusi täheldanud.

Logi järgi pärinevad teise väljalaske Eestisse jõudnud pudelid tõenäoliselt Armand & Gastoni 2016-17 hooaja teisest segamisest. See tähendab, et pudelile märgitud pudeldamise kuupäev peab olema 20.10.2016. Kui keegi peaks leidma mõne teise pudeldamise kuupäevaga eksemplari, siis palume sellest lahkesti Õllegalerii Facebooki lehel teada anda.

Kindlasti on Armand & Gastoni puhul tegemist nii lõhna- kui ka maitseomaduste poolest väga puuviljase ning mahlase gueuze`iga. Kergelt pipralik vürtsikus aroomis koos tammisuse, maaläheduse, tsitruseliste, tasakaaluka, veiniäädikale omase happelisusega ning õrnade aprikoosidele või virsikutele viitavate nootidega moodustab väga mitmetasandilise ja mahlaka kombinatsiooni. Ka gueuze`i maitses väärib ära märkimist selle puuviljasus. Põhitooni täiendavad nahksus, kerge mõrkjus, veiniäädikale või viinamarjadele omane happelisus ning tammisus. Tsitruselistest on ehk kõige rohkem tunda greibile omaseid mõrkjamaid noote, mis samas tasakaalustavad mahlakusega joogile iseloomulikku kuiva lõppu. Ilmselt prevaleerib üldpilti lambicuaustajate seas tuntud maitseomadus, mida tuntakse nime all funk. Kui maitsenäärmeid veelgi pingutada, siis teatud nüanssides võib leida veel heinaseid ning rohuseid noote. Võrreldes 3 Fonteineni klassikalise gueuze`iga on kindlasti Armand & Gastonil rohkem keha, mis väljendub kohe ka suutundes. Tihedam mull ning konsistents võimendavad puuviljast üldmuljet.

Cuvee Armand & Gaston on väärikas kaaslane avamaks pidulikemaid sündmusi ning pakkumaks maitseelamusi veel kümnete aastate pärast. Õllegaleriil on hea meel, et sel aastal oleme saanud Teiega jagada natuke rohkem ajalugu, traditsioone ja väärikust, sest tänu 3 Fonteineni lahkusele on Cuvee Armand & Gastoni veel saadaval paremini varustatud käsitööõllepoodides ja –baarides. Kindlasti kuulub Armand & Gaston hetkel poodiumile nende käsitööõllede hulgas, mida aastateks keldrisse seisma tasuks jätta.

Ei ole ju võimatu, et heade juhuste kokkulangemisel saab proovida võrdlevalt nii kõigi aegade esimest kui ka teist Armand & Gastoni ning mõtiskleda lambicukultuuri üle.